کار به جایی رسید که یک گل لاله بطور تقریبی معادل کالاهای بادوام و ضروری ارزش‌گذاری
می‌شد. تا سال 1636 میلادی پیازهای گل لاله در بورس‌های آمستردام[6]، روتردام[7]، هرلم[8] و سایر نقاط اروپا معامله می‌شد. این تجارت آن چنان رونق گرفت که برای ثبت معاملات آن چندین نفر استخدام شدند و قوانین و مقرراتی برای نظارت بر معاملات گل لاله تدوين گرديد. اما در اواخر همین سال اوضاع ناگهان تغيير كرد، تعدادی از سفته بازان شروع به نقد کردن موجودی خود کردند. قیمت‌ها در ابتدا به آرامی و در روزهای بعد با سرعت بیشتری سیر نزولی یافت. فقط درطول یک ماه،90 درصدکاهش ارزش اتفاق افتاد. بسیاری از سرمایه‌گذاران در قراردادهايشان دچار ورشکستگی شده و زیان‌های زیادی به بار آمد. اكنون سوال اين است كه آیا می‌توان بین این رویداد و رویدادهای اقتصادی سال 1929 یا 2000 و برخی حباب‌های قیمتی[9] مشابه، ویژگی‌های مشترکی یافت.

تا شروع دوره اقتصاد کلاسیک در اواسط قرن هجدهم میلادی، زمان لازم بود كه مطالعه ابعاد انسانی تصمیم‌گیری‌های اقتصادی شكل بگيرد، به این ترتیب پایه و اساس دانش مالی رفتاری خرد بنا نهاده شد. مفهوم مطلوبیت[10] به عنوان شاخصی برای اندازه‌گیری میزان رضایت‌مندی از مصرف یک کالا یا خدمت مطرح شد. دانش پژوهان، مطلوبیت اقتصادی را به ابعاد روانشناختی انسان مربوط دانستند و این مفهوم زمینه‌ساز قانون عرضه و تقاضا شد. (میشل ام.پمپین، 2006)

در این سایت فقط تکه هایی از این مطلب درج می شود که ممکن است هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت کلمات به هم بریزد یا شکل ها درج نشود

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

ولی برای دانلود فایل اصلی با فرمت ورد حاوی تمامی قسمت ها با منابع کامل

به سایت مرجع

www.homatez.com

مراجعه نمایید

 

ثقل

[